NKRA - REGIONAL CHAMPIONSHIP INCLUDING THE BLUE CHALLENGE 2022 - Planet Karting
Posted on by Karen Turner

NKRA – REGIONAL CHAMPIONSHIP INCLUDING THE BLUE CHALLENGE 2022

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after Final Round 7 at  the Clay Pigeon Raceway on 10th July 
The NKRA Grande Finals are at Forest Edge  on 4th September.

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.

Potential Trophy winners highlighted in red text

CADET HONDA

POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles 28 100 300
           

 

JUNIOR BLUE

POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Rhys Read 2 0 + 6 = 6 5 15
2 Sam Mitchell 1 5 + 2  = 7 15 21
3 Jamie Bradfield 66 2 + 0 = 2 9 30
4 Rudi Winslow-Morten 6 3 + 4 = 7 14 47
5 Jamie Dart 4 4 + 3 = 7 13 53
6 Ben Gillett 33 7 + 8 = 15 15 60
7 Mitch Carpenter 5 6 + 5 = 11 15 76
           
           

 

FORMULA BLUE

Results after Final Round 7  at Clay Pigeon on July 10th    

Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 51 40
2 Mike Bell 3 14 + 17 = 31 31 83
3 Tom Parker 15 4 + 3 = 7 48 91
4 Sylvain Vessier 14 5 + 2 = 7 33 99
5 Nigel Vickery 18 6 + 4 = 10 33 105
6 David Waldron 17 3 + 5 = 8 100 113
7 Paul Alexander 5 11 + 8 = 19 100 116
8 Chris Underhill 82 7 + 13 = 20 28 124
9 Steve Groves 19 2 + 10 = 12 100 124
10 Robin Stoddart-Stones 65 9 + 13 = 22 53 129
11 Chris Lord  – 2nd Reserve 69 15 + 17 = 32 33 141
12 Ben Joseph 4 16 + 17 = 33 100 160
13 David Goode 7 8 + 6 = 14 49 144
14 Ron Shone 16 13 + 9 = 22 39 171
15 Kieron Quirke – 4th Reserve 27 43 171
16 Joey Foster 66 100 215
17 Dave Watts 0 100 217
18 Phil Shears 8 100 238
19 Rob Mortimore 12 100 258
20 John Hartshorne 90 10 + 13 = 23 100 288
21 Kevin O’Neill 11 36 298
22 Alex Kemp 64 100 318
23 Adrian Helps 21 100 347
24 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 415
25 Alex Fortune 50 100 416
26 Stuart Gray 20 100 444
27 Harry Smithson -3rd Reserve 41 12 + 7 = 19 100 475
28 Paul Wheeler  – 7th Reserve 59 100 478
29 Peter Staddon  –  6th Reserve 96 100 485
30 Taylor Waldron – 9th Reserve 71 100 510
31 Kristain Gunter – 11th Reserve 23 12 + 7 = 19 100 519
32 Serita Shone 10 100 520
33 Richard Puddle 9 100 527
34 Will Holliss – 10th Reserve 45 100 532
35 Mike Watts – 8th Reserve 32 100 551
36 Billy Thomas 85 100 552
37= Jeff Webster 100 600
37= Russell O’Neill 2 100 600
37= Martin Wheeler 95 100 600
37= Mark Church 74 100 600
37= Kevin Ford – 1st  Reserve 100 600

 

BLUE MASTER (OVER 35)

Results after Final Round 7  at Clay Pigeon on July 10th    

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 39 25
2 Nigel Vickery 18 4 + 2 = 6 24 64
3 David Waldron 17 3 + 3 = 6 100 72
4 Paul Alexander 5 9 + 5 = 14 100 78
5 Chris Underhill 82 5 + 11 = 16 19 83
6 Steve Groves 19 2 + 7 = 9 100 84
7 Chris Lord  –  2nd Reserve 69 11 + 15 = 26 24 96
8 Robin Stoddart-Stones 65 7 + 11 + 18 40 97
9 David Goode 7 6 + 4 = 10 37 100
10 Ben Joseph 4 12 + 15 = 27 100 118
11 Ron Shone 16 10 + 6 = 16 29 121
12 Phil Shears 8 100 199
13 Joey Foster 66 100 211
14 Rob Mortimore 12 100 216
15 John Hartshorne 90   100 237
16 Kevin O’Neill 11 26 270
17 Alex Kemp 64 100 289
18 Adrian Helps 21 100 326
19 Mark Cook 44 100 383
20 Alex Fortune 50 100 384
21 Stuart Gray 20 100 432
22 Paul Wheeler 59 100 457
23 Mike Watts 32 100 539
24 Billy Thomas 85 100 540
25= Jeff Webster   100 600
25= Russell O’Neill 2 100 600
25= Mark Church 74 100 600
25= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 600
             

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)

Results after Final Round 7  at Clay Pigeon on July 10th    

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 31 19
2 Nigel Vickery 18 4 + 2 = 6 20 54
3 David Waldron 17 3 + 3 = 6 100 61
4 Paul Alexander 5 9 + 5 = 14 100 65
5 Chris Underhill 82 5 + 10 = 15 18 68
6 Steve Groves 19 2 + 7 = 9 100 71
7 Robin Stoddart -Stones 65 7 + 10 = 17 35 81
8 Chris Lord – 2nd Reserve 69 11 + 13 = 24 19 83
9 David Goode 7 6 + 4 = 10 28 90
10 Ron Shone 16 10 + 6 = 16 24 104
11 Phil Shears 8 100 180
12 Rob  Mortimore 12 100 196
13 John Hartshorne 90 8 + 10 = 18 100 217
14 Kevin O’Neill 11 25 255
15 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 272
16 Adrian Helps 21 100 302
17 Stuart Gray 20 100 428
18 Mike Watts 32 100 468
19 Paul Wheeler – 7th Reserve 59 100 523
20= Jeff Webster   100 600
20= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 600

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)

Results after Final Round 7  at Clay Pigeon on July 10th    

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Chris Underhill 82 0 + 5 = 5 8 26
2 Robin Stoddart-Stones 65 3 + 5 = 8 21 39
3 David Goode 7 2 + 0 = 2 15 40
4 Chris Lord – 2nd Res 69 7 + 8 = 15 11 43
5 Ron Shone 16 5 + 2 = 7 12 54
6 John Hartshorne 90 4 + 5 = 9 100 161
7 Kevin O’Neill 11 11 230
8 Adrian Helps 21 100 259
9 Mark Cook – 5th reserve 44 100 341
10 Stuart Gray 20 100 414
11 Mike Watts 32 100 520
12 Jeff Webster   100 600

BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)

Results after Final Round 7  at Clay Pigeon on July 10th    

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Tom Parker 15 0 + 0 = 0 13 14
2 Ron Shone 16 3 + 2 = 5 10 35
3 Ben Joseph 4 4 + 5 = 9 100 36
4 John Hartshorne 90 2 + 3 = 5 100 62
5 Phil Shears 8 100 128
6 Rob Mortimore 12 100 137
7 Adrian Helps 21 100 249
8 Mark Cook – 5th reserve 44 100 423
9 Mike Watts 32 100 218
10 Billy Thomas 85 100 519

The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022

www.planetkarting.co.uk

 

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after Round  6 at  the Forest Edge Circuit on 3rd July 
The next 2 NKRA Championship Events  are at  Clay Pigeon on 10th July and
the NKRA Grande Finals at Forest Edge  on 4th September.

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.

Potential Trophy winners highlighted in red text

CADET HONDA

POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles 28 0 + 0 = 0 100 200
           
JUNIOR BLUE
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Rhys Read 2 0 + 0 = 0 5 9
2 Sam Mitchell 1 2 +  2 = 4 15 14
3 Jamie Bradfield 66 4 + 3 = 7 9 28
4 Rudi Winslow-Morten 6 5 + 5 = 10 14 40
5 Ben Gillett 33 6 + 6 = 12 15 45
6 Jamie Dart 4 3 + 4 = 7 13 46
7 Mitch Carpenter 5 7 + 7 = 14 15 65
           
           

FORMULA BLUE

Results after Round  6 at Forest Edge on 3rd July   

Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 7 = 7 51 40
2 Mike Bell 3 2 + 2 =4 31 52
3 Kieron Quirke – 4th Reserve 27 3 + 0 = 3 43 71
4 Tom Parker 15 8 + 3 = 11 48 84
5 Sylvain Vessier 14 4 + 8 = 12 33 92
6 Nigel Vickery 18 10 + 15 = 25 33 95
7 Paul Alexander 5 100 97
8 Chris Underhill 82 9 + 11 = 20 28 104
9 David Waldron 17 6 + 4 = 10 100 105
10 Robin Stoddart-Stones 65 7 + 5 = 12 53 107
11 Chris Lord  – 2nd Reserve 69 16 + 9 = 25 33 109
12 Steve Groves 19 5 + 13 = 18 100 112
13 Joey Foster 66 100 115
14 Dave Watts 0 100 117
15 Ben Joseph 4 17 + 18 = 35 100 127
16 David Goode 7 12 + 16 = 28 49 130
17 Phil Shears 8 100 138
18 Ron Shone 16 13 + 12 = 25 39 149
19 Rob Mortimore 12 100 158
20 Kevin O’Neill 11 11 + 6 = 19 36 198
21 Alex Kemp 64 100 218
22 Adrian Helps 21 100 247
23 John Hartshorne 90 100 265
24 Mark Cook – 5th Reserve 44 14 + 14= 28 100 315
25 Alex Fortune 50 100 316
26 Stuart Gray 20 100 344
27 Harry Smithson -3rd Reserve 41 15 + 10 = 25 100 375
28 Paul Wheeler  – 7th Reserve 59 100 378
29 Peter Staddon  –  6th Reserve 96 100 385
30 Taylor Waldron – 9th Reserve 71 100 410
31 Serita Shone 10 100 420
32 Richard Puddle 9 100 427
33 Will Holliss – 10th Reserve 45 100 432
34 Mike Watts – 8th Reserve 32 100 451
35 Billy Thomas 85 100 452
36 Jeff Webster 100 500
36= Russell O’Neill 2 100 500
36= Martin Wheeler 95 100 500
36= Mark Church 74 100 500
36=
36= 
Kevin Ford – 1st Reserve
Kristian Gunter – 11th Reserve

23

– 
100
100 
500
500 

 

BLUE MASTER (OVER 35)
Results after Round  6 at Forest Edge on 3rd July   
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 4 = 4 39 25
2 Nigel Vickery 18 6 + 10 = 16 24 58
3 Paul Alexander 5 100 64
4 David Waldron 17 3 + 0 = 3 100 66
5 Chris Underhill 82 5 + 6 = 11 19 67
6 Chris Lord  –  2nd Reserve 69 11 + 5 = 16 24 70
7 Steve Groves 19 2 + 8 = 10 100 75
8 Robin Stoddart-Stones 65 4 + 2 = 6 40 79
9 David Goode 7 8 + 11 = 19 37 90
10 Ben Joseph 4 12 + 13 = 25 100 91
11 Phil Shears 8 100 99
12 Ron Shone 16 9 + 7 = 16 29 105
13 Joey Foster 66 100 111
14 Rob Mortimore 12 100 116
15 Kevin O’Neill 11 7 + 3 = 10 26 170
16 Alex Kemp 64 100 189
17 John Hartshorne 90 100 218
18 Adrian Helps 21 100 226
19 Mark Cook 44 10 + 9 = 19 100 283
20 Alex Fortune 50 100 284
21 Stuart Gray 20 100 332
22 Paul Wheeler 59 100 357
23 Mike Watts 32 100 439
24 Billy Thomas 85 100 440
25= Jeff Webster   100 500
25= Russell O’Neill 2 100 500
25= Mark Church 74 100 500
25= Kevin Ford  –
1st Reserve
  100 500

 

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)
Results after Round  6 at Forest Edge on 3rd July   
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 4 = 4 31 19
2 Nigel Vickery 18 6 + 10 = 16 20 48
3 Paul Alexander 5 100 51
4 Chris Underhill 82 5 + 6 = 11 18 53
5 David Waldron 17 3 + 0 =  3 100 55
6 Chris Lord – 2nd Reserve 69 11 + 5  = 11 19 59
7 Steve Groves 19 2 + 8 = 10 100 63
8 Robin Stoddart -Stones 65 4 + 2 = 6 35 64
9 David Goode 7 8 + 11 = 19 28 80
10 Phil Shears 8 100 80
11 Ron Shone 16 9 + 7 = 16 24 88
12 Rob  Mortimore 12 100 96
13 Kevin O’Neill 11 7 + 3 = 10 25 155
14 Mark Cook – 5th Reserve 44 10 + 9 = 19 100 172
15 John Hartshorne 90 100 199
16 Adrian Helps 21 100 202
17 Stuart Gray 20 100 328
18 Mike Watts 32 100 368
19 Paul Wheeler – 7th Reserve 59 100 423
20= Jeff Webster   100 500
20= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 500
BLUE LEGEND   (OVER 60)
Results after Round  6 at Forest Edge on 3rd July   
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Chris Underhill 82 2 + 4 = 6 8 21
2 Chris Lord – 2nd Res 69 7 + 3 = 10 11 28
3 Robin Stoddart-Stones 65 0 + 0 = 0 21 31
4 David Goode 7 4 + 7 = 11 15 38
5 Ron Shone 16 5 + 5 = 10 12 47
6 Kevin O’Neill 11 3 + 2 = 5 11 130
7 John Hartshorne 90 100 152
8 Adrian Helps 21 100 159
9 Mark Cook – 5th reserve 44 6 + 6 = 12 100 241
10 Stuart Gray 20 100 314
11 Mike Watts 32 100 420
12 Jeff Webster   100 500
BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)
Results after Round  6 at Forest Edge on 3rd July   
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Tom Parker 15 0 + 0 = 0 13 14
2 Ben Joseph 4 4 + 5 = 9 100 27
3 Phil Shears 8 100 28
4 Ron Shone 16 2 + 2 = 4 10 30
5 Rob Mortimore 12 100 37
6 John Hartshorne 90 100 57
7 Adrian Helps 21 100 149
8 Mark Cook – 5th reserve 44 3 + 3 = 6 100 323
9 Mike Watts 32 100 418
10 Billy Thomas 85 100 419
The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022
www.planetkarting.co.uk

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 
The next 2 Rounds are Forest Edge on 3rd July
and Clay Pigeon on 10th July

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.

CADET HONDA

POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles 28 100 200
           

 

JUNIOR BLUE

POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Rhys Read 2 2 + 0 = 2 5 9
2 Sam Mitchell 1 7 + 8 = 15 15 10
3 Jamie Bradfield 66 0 + 2 = 2 9 21
4 Rudi Winslow-Morten 6 4 + 3 = 7 14 30
5 Ben Gillett 33 3 + 4 = 7 15 33
6 Jamie Dart 4 6 + 6 = 12 13 39
7 Mitch Carpenter 5 5 + 5 = 10 15 51
           
           

 

FORMULA BLUE
Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 
Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Joey Foster 66 0 + 2 = 2 100 15
2 Dave Watts 0 2 + 0 = 2 100 17
3 Anthony Cleal 1 25 + 26 = 51 51 33
4 Mike Bell 3 16 + 15 = 31 31 48
5 Paul Alexander 5 7 + 10 = 17 29 68
6 Kieron Quirke  – 4th Reserve 27 3 + 4 = 7 43 68
7 Nigel Vickery 18 11 + 22 = 33 33 70
8 Tom Parker 15 4 + 3 = 7 48 73
9 Sylvain Vessier 14 14 + 19 = 33 33 80
10 Chris Underhill 82 9 + 11 = 20 28 84
11 Chris Lord  – 2nd Reserve 69 8 + 5 = 13 33 84
12 Ben Joseph 4 21 + 8 = 29 100 92
13 Steve Groves 19 5 + 6 = 11 100 94
14 Robin Stoddart – Stones 65 6 + 9 = 15 53 95
15 David Waldron 17 20 + 21 = 41 100 95
16 David Goode 7 23 + 26 = 49 49 102
17 Phil Shears 8 15 + 13 = 28 31 107
18 Rob Mortimore 12 13 + 14 = 27 41 117
19 Alex Kemp 64 12 + 12 = 24 100 118
20 Ron Shone 16 18 + 17 = 35 39 124
21 Adrian Helps 21 100 147
22 John Hartshorne 90 19 + 20 = 39 100 165
23 Kevin O’Neill 11 10 + 7 = 17 36 179
24 Stuart Gray 20 100 244
25 Alex Fortune 50 24 + 26 = 50 50 266
26 Paul Wheeler  – 7th Reserve 59 22 + 18 = 40 100 278
27 Peter Staddon  –  6th Reserve 96 100 285
28 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 287
29 Taylor Waldron – 9th Reserve 71 100 310
30 Serita Shone 10 100 320
31 Richard Puddle 9 100 327
32 Will Holliss – 10th Reserve 45 17 + 16 = 33 100 333
33 Harry Smithson -3rd Reserve 41 100 350
34 Mike Watts – 8th Reserve 32 100 351
35 Billy Thomas 85 100 352
36= Jeff Webster 100 400
36= Russell O’Neill 2 100 400
36= Martin Wheeler 95 100 400
36= Mark Church 74 100 400
36= Kevin Ford  –  1st Reserve 100 400

 

BLUE MASTER (OVER 35)

Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Joey Foster 66 0 + 0 = 0 100 11
2 Anthony Cleal 1 19 + 20 = 39 39 21
3 Nigel Vickery 18 8 + 16 = 24 24 42
4 Paul Alexander 5 4 + 7 = 11 21 43
5 Chris Lord  –  2nd Reserve 69 5 + 2 = 7 24 54
6 Chris Underhill 82 6 + 8 = 14 19 56
7 David Waldron 17 14 + 15 = 29 100 63
8 Steve Groves 19 2 + 3 = 5 100 65
9 Ben Joseph 4 15 + 5 = 20 100 66
10 David Goode 7 17 + 20 = 37 37 71
11 Robin Stoddart-Stones 65 3 + 6 = 9 40 73
12 Phil Shears 8 11 + 10 = 21 22 77
13 Rob Mortimore 12 10 + 11 = 21 34 82
14 Ron Shone 16 12 + 12 = 24 29 89
15 Alex Kemp 64 9 + 9 = 18 100 89
16 John Hartshorne 90 13 + 14 = 27 100 118
17 Adrian Helps 21 100 126
18 Kevin O’Neill 11 7 + 4 = 11 26 160
19 Alex Fortune 50 18 + 20 = 38 100 184
20 Stuart Gray 20 100 232
21 Paul Wheeler 59 100 257
22 Mark Cook 44 100 264
23 Mike Watts 32 100 339
24 Billy Thomas 85 100 340
25= Jeff Webster   100 400
25= Russell O’Neill 2 100 400
25= Mark Church 74 100 400
25= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 400

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)
Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 15 + 15 = 24 31 15
2 Nigel Vickery 18 7 + 13 = 19 20 32
3 Paul Alexander 5 3 + 5 = 8 18 33
4 Chris Underhill 82 5 + 6 = 11 18 42
5 Chris Lord – 2nd Reserve 69 4 + 0 = 4 19 43
6 David Waldron 17 12 + 12 = 24 100 52
7 Steve Groves 19 0 + 2 = 2 100 53
8 Robin Stoddart -Stones 65 2 + 4 = 6 35 58
9 Phil Shears 8 9 + 7 = 16 20 60
10 David Goode 7 14 + 14 = 28 28 61
11 Rob  Mortimore 12 8 + 8 = 16 28 68
12 Ron Shone 16 10 + 9 = 19 24 72
13 John Hartshorne 90 11 + 11 = 22 100 99
14 Adrian Helps 21 100 102
15 Kevin O’Neill 11 6 + 3 = 9 25 145
16 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 153
17 Stuart Gray 20 100 228
18 Mike Watts 32 100 268
19 Paul Wheeler – 7th Reserve 59 13 + 10 = 23 100 323
20= Jeff Webster   100 400
20= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 400

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)

Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Chris Underhill 82 3 + 4 = 7 8 15
2 Chris Lord – 2nd Res 69 2 + 0 = 2 11 18
3 David Goode 7 7 + 8 = 15 15 27
4 Robin Stoddart-Stones 65 0 + 3 = 3 21 31
5 Ron Shone 16 5 + 5 = 10 12 37
6 John Hartshorne 90 6 + 6 = 12 100 52
7 Adrian Helps 21 100 59
8 Kevin O’Neill 11 4 + 2 = 6 11 125
9 Stuart Gray 20 100 214
10 Mark Cook – 5th reserve 44 100 229
11 Mike Watts 32 100 320
12 Jeff Webster   100 400

BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)

Results after Round  5 at Clay Pigeon Raceway on 12th June 

Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Tom Parker    15 0 + 0 = 0 13 14
2 Ben Joseph 4 6 + 2 = 8 100 18
3 Phil Shears 8 3 + 3 = 6 7 21
4 Rob Mortimore 12 2 + 4 = 6 12 25
5 Ron Shone 16 4 + 5 = 9 10 26
6 John Hartshorne 90 5 + 6 = 11 14 43
7 Adrian Helps 21 100 49
8 Mark Cook – 5th reserve    44 100 226
9 Mike Watts 32 100 318
10 Billy Thomas 85 100 319

The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022

www.planetkarting.co.uk

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May  
The next 2 Rounds are Clay Pigeon on 12th June 
&  Forest Edge on 3rd July

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.
CADET HONDA
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles 28 100 100
           
JUNIOR BLUE
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Sam Mitchell 1 0 + 2 = 2 8 2
2 Rhys Read 2 3 + 0 = 3 5 7
3 Jamie Bradfield 66 2 + 3 = 5 9 19
4 Rudi Winslow-Morten 6 4 + 4 = 8 14 23
5 Ben Gillett 33 5 + 5 = 10 15 26
6 Jamie Dart 4 6 + 7 = 13 13 27
7 Mitch Carpenter 5 7 + 6 = 13 15 41
           
           

 

FORMULA BLUE
Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May 
Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Joey Foster 66 2 + 0 = 2 100 13
2 Anthony Cleal 1 0 + 18 = 18 18 15
3 Dave Watts 0 100 15
4 Mike Bell 3 12 + 4 = 16 16 32
5 Nigel Vickery 18 10 + 7 = 17 22 48
6 Sylvain Vessier 14 22 + 8 = 30 30 50
7 Paul Alexander 5 4 + 2 = 6 29 51
8 David Waldron 17 11 + 10 = 21 100 54
9 Kieron Quirke  – 4th Reserve 27 20 + 23 = 43 43 61
10 Ben Joseph 4 6 + 3 = 9 100 63
11 Chris Underhill 82 7 + 6 = 13 28 64
12 Tom Parker 15 21 + 23 = 44 48 66
13 David Goode 7 9 + 17 = 26 31 71
14 Chris Lord  – 2nd Reserve 69 13 + 16 = 29 33 71
15 Phil Shears 8 8 + 13 = 21 31 79
16 Robin Stoddart-Stones 65 3 + 9 = 12 53 80
17 Steve Groves 19 19 + 23 = 42 100 83
18 Ron Shone 16 17 + 12 = 29 39 89
19 Rob Mortimore 12 18 + 23 = 41 41 90
20 Alex Kemp 64 14 + 11 = 25 100 94
21 Adrian Helps 21 15 + 15 = 30 49 117
22 John Hartshorne 90 100 126
23 Stuart Gray 20 100 144
24 Kevin O’Neill 11 16 + 14 = 30 36 162
25 Peter Staddon  –  6th Reserve 96 100 185
26 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 187
27 Taylor Waldron – 9th Reserve 71 5 + 5 = 10 100 210
28 Serita Shone 10 100 220
29 Alex Fortune 50 41 225
30 Richard Puddle 9 100 227
31 Paul Wheeler  – 7th Reserve 59 100 238
32 Harry Smithson – 3rd Reserve 41 100 250
33 Mike Watts – 8th Reserve 32 100 251
34 Billy Thomas 85 100 252
35= Jeff Webster 100 300
35= Russell O’Neill 2 100 300
35= Martin Wheeler 95 100 300
35= Mark Church 74 100 300
35= Kevin Ford  –  1st Reserve 100 300
35 = Will Holliss – 10th Reserve 100 300
BLUE MASTER (OVER 35)
Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May  
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 15 = 15 15 6
2 Joey Foster 66 2 + 0 = 2 100 11
3 Nigel Vickery 18 9 + 5 = 14 14 28
4 Paul Alexander 5 4 + 2 = 6 21 32
5 David Waldron 17 10 + 7 = 17 100 34
6 Chris Underhill 82 6 + 4 = 10 19 42
7 Ben Joseph 4 5 + 3 = 8 100 46
8 Chris Lord  –  2nd Reserve 69 11 + 13 = 24 24 47
9 David Goode 7 8 + 14 = 22 22 49
10 Phil Shears 8 7 + 10 = 17 22 56
11 Steve Groves 19 17 + 18 = 35 100 60
12 Rob Mortimore 12 16 + 18 = 34 34 61
13 Robin Stoddart-Stones 65 3 + 6 = 9 40 64
14 Ron Shone 16 15 + 9 = 24 29 65
15 Alex Kemp 64 12 + 8 = 20 100 71
16 Adrian Helps 21 13 + 12 = 35 37 89
17 John Hartshorne 90 100 91
18 Stuart Gray 20 100 132
19 Alex Fortune 50 100 146
20 Kevin O’Neill 11 14 + 11 = 25 26 149
21 Mark Cook 44 100 164
22 Paul Wheeler 59 100 228
23 Mike Watts 32 100 239
24 Billy Thomas 85 100 240
25= Jeff Webster   100 300
25= Russell O’Neill 2 100 300
25= Mark Church 74 100 300
25= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 300

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)
Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May  
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 11 = 11 11 4
2 Nigel Vickery 18 7 + 3 = 10 10 22
3 Paul Alexander 5 3 + 0 = 3 18 25
4 David Waldron 17 8 + 5 = 13 100 28
5 Chris Underhill 82 4 + 2 = 6 18 31
6 Chris Lord – 2nd Reserve 69 9 + 10 = 19 19 39
7 David Goode 7 6 + 14 = 20 20 41
8 Phil Shears 8 5 + 7 = 12 20 44
9 Steve Groves 19 14 + 15 = 29 100 51
10 Rob  Mortimore 12 13 + 15 = 28 28 52
11 Robin Stoddart -Stones 65 2 + 4 = 6 35 52
12 Ron Shone 16 12 + 6 = 18 24 53
13 Mark Cook – 5th Reserve 44 100 53
14 Adrian Helps 21 10 + 9 = 19 30 72
15 John Hartshorne 90 100 77
16 Stuart Gray 20 100 128
17 Kevin O’Neill 11 11 + 8 = 19 25 136
18 Mike Watts 32 100 168
19= Jeff Webster   100 300
19= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 300
           

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)
Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May  
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Chris Underhill 82 2 + 0 = 2 8 8
2 Chris Lord – 2nd Res 69 4 + 6 = 10 11 16
3 David Goode 7 3 + 7 = 10 10 17
4 Ron Shone 16 7 + 3 = 10 12 27
5 Robin Stoddart-Stones 65 0 + 2 = 2 21 28
6 Adrian Helps 21 5 + 5 = 10 19 40
7 John Hartshorne 90 100 40
8 Stuart Gray 20 100 114
9 Kevin O’Neill 11 6 + 4 = 10 11 119
10 Mark Cook – 5th reserve 44 100 129
11 Mike Watts 32 100 220
12 Jeff Webster   100 300
BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)
Results after Round  4  at Clay Pigeon Raceway on 8th May  
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Ben Joseph 4 0 + 0 = 0 100 10
2 Tom Parker    15 6 + 7 = 13 13 14
3 Phil Shears 8 2 + 3 = 5 7 15
4 Ron Shone 16 4 + 2 = 6 10 17
5 Rob Mortimore 12 5 + 7 = 12 12 19
6 Adrian Helps 21 3 + 4 = 7 17 32
7 John Hartshorne 90 _ 14 32
8 Mark Cook – 5th reserve    44 14 126
9 Mike Watts 32 100 218
10 Billy Thomas 85 100 219
 
The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022
www.planetkarting.co.uk
 

 

 

 

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April  
The next 2 Rounds are Clay Pigeon Raceway on 8th May  & Clay Pigeon  12th June 

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.

CADET HONDA
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles 28 0 + 0 = 0 100 0
           

 

JUNIOR BLUE
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Sam Mitchell 1 0 + 0 = 0 8 0
2 Rhys Read 2 2 + 2 = 4 5 4
3 Jamie Bradfield 66 3 + 6 = 9 9 14
4 Rudi Winslow-Morten 6 5 + 5 = 10 14 15
5 Ben Gillett 33 4 + 3 = 7 15 16
6 Jamie Dart 4 6 + 4 = 10 10 17
7 Mitch Carpenter 5 7 + 8 = 15 15 28
           
           

 

FORMULA BLUE
Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April 
Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Dave Watts 0 0 + 2 = 2 13 2
2 Anthony Cleal 1 2 + 0 = 2 9 6
3 Joey Foster 66 100 11
4 Mike Bell 3 4 + 4 = 8 15 17
5 Kieron Quirke  – 4th Reserve 27 9 + 3 = 12 41 20
6 Tom Parker 15 3 + 6 = 9 48 22
7 Sylvain Vessier 14 5 + 5 = 10 26 24
8 Nigel Vickery 18 11 + 7 = 18 22 31
9 David Waldron 17 10 + 10 = 20 100 33
10 Steve Groves 19 7 + 11 = 18 100 41
11 Chris Lord  – 2nd Reserve 69 6 + 9 = 15 33 42
12 Stuart Gray 20 100 44
13= Paul Alexander 5 15 + 8 = 23 29 45
13= David Goode 7 8 + 12 = 20 31 45
15 Rob Mortimore 12 16 + 14 = 30 39 49
16 Chris Underhill 82 13 + 15 = 28 28 51
17 Ben Joseph 4 100 54
18 Phil Shears 8 14 + 16 = 30 31 58
19 Ron Shone 16 12 + 13 = 25 39 60
20 Robin Stoddart-Stones 65 26 + 27 = 53 53 68
21 Alex Kemp 64 100 69
22 John Hartshorne 90 17 + 19 = 36 53 73
23 Peter Staddon  –  6th Reserve 96 20 + 21 = 41 100 85
24 Adrian Helps 21 22 + 27 = 49 49 87
25 Serita Shone 10 100 120
26 Alex Fortune 50 23 + 18 = 41 41 125
27 Richard Puddle 9 100 127
28 Kevin O’Neill 11 19 + 17 = 36 36 132
29 Paul Wheeler  – 7th Reserve 59 18 + 20 = 38 100 138
30 Mark Cook – 5th Reserve 44 21 + 22 = 43 44 143
31 Harry Smithson – 3rd Reserve 41 100 150
32 Mike Watts – 8th Reserve 32 24 + 27 = 51 100 151
33 Billy Thomas 85 25 + 27 = 52 100 152
34= Jeff Webster 100 200
34= Russell O’Neill 2 100 200
34= Martin Wheeler 95 100 200
34= Mark Church 74 100 200
34= Kevin Ford  –  1st Reserve 100 200
34= Taylor Waldron – 9th Reserve 71 100 200

 

BLUE MASTER (OVER 35)
Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 6 0
2 Joey Foster 66 100 9
3 Nigel Vickery 18 6 + 2 = 8 13 15
4 David Waldron 17 5 + 5 = 10 100 17
5 Chris Lord  –  2nd Reserve 69 2 + 4 = 6 23 24
6 Steve Groves 19 3 + 6 = 9 100 25
7 Paul Alexander 5 10 + 3 = 13 21 26
8 David Goode 7 4 + 7 = 11 22 27
9 Chris Underhill 82 8 + 10 = 18 19 32
10 Rob Mortimore 12 11 + 9 = 20 29 32
11 Stuart Gray 20 100 32
12 Ben Joseph 4 100 38
13 Phil Shears 8 9 + 11 = 20 22 39
14 Ron Shone 16 7 + 8 = 15 29 41
15 Alex Kemp 64 100 51
16 John Hartshorne 90 12 + 14 = 26 37 54
17 Robin Stoddart-Stones 65 19 + 21 = 40 40 55
18 Adrian Helps 21 16 + 21 = 37 37 64
19 Mark Cook 44 15 + 16 = 31 100 64
20 Alex Fortune 50 17 + 13 = 30 30 116
21 Kevin O’Neill 11 14 + 12 = 26 26 123
22 Paul Wheeler 59 13 + 15 = 28 100 128
23 Mike Watts 32 18 + 21 = 39 100 139
24 Billy Thomas 85 19 + 21 = 40 100 140
25= Jeff Webster   100 200
25= Russell O’Neill 2 100 200
25= Mark Church 74 100 200
25= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 200

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)
Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 4 0
2 Nigel Vickery 18 6 + 2 = 8 9 13
3 David Waldron 17 5 + 5 = 10 100 15
4 Chris Lord – 2nd Reserve 69 2 + 4 = 6 17 22
5 Paul Alexander 5 10 + 3 = 13 18 22
6 David Goode 7 4 + 7 = 11 19 22
7 Steve Groves 19 3 + 6 = 9 100 22
8 Chris Underhill 82 8 + 10 = 18 18 25
9 Stuart Gray 20 100 28
10 Rob  Mortimore 12 11 + 9 = 20 22 30
11 Phil Shears 8 9 + 11 = 20 20 32
12 Ron Shone 16 7 + 8 = 15 24 35
13 John Hartshorne 90 12 + 13 = 25 31 46
14 Robin Stoddart -Stones 65 17 + 18 = 35 35 46
15 Adrian Helps 21 15 + 18 = 33 30 53
16 Kevin O’Neill 11 13 + 12 = 25 25 117
17 Mark Cook – 5th Reserve 44 14 = 14 = 28 28 125
18 Mike Watts 32 16 + 18 = 34 100 134
19= Jeff Webster   100 200
19= Kevin Ford  – 1st Reserve   100 200
           

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)
Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Chris Underhill 82 4 + 4 = 8 8 6
2 Chris Lord – 2nd Res 69 0 + 0 = 0 11 6
3 David Goode 7 2 + 2 = 4 7 10
4 Stuart Gray 20 100 14
5 Ron Shone 16 3 + 3 = 6 12 17
6 John Hartshorne 90 5 + 6 = 11 17 23
7 Robin Stoddart-Stones 65 10 + 11 = 21 21 26
8 Adrian Helps 21 8 + 11= 19 19 30
9 Kevin O’Neill 11 6 + 5 = 11 11 109
10 Mark Cook – 5th reserve 44 7 + 7 = 14 15 114
11 Mike Watts 32 9 + 11= 20 100 120
12 Jeff Webster   100 200
BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)
Results after Round  3  at Mansell Raceway on 24th April 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Tom Parker    15 0 + 0 + 0 12 2
2 Rob Mortimore 12 4 + 3 = 7 12 7
3 Phil Shears 8 3 + 4 = 7 7 10
4 Ben Joseph 4 100 10
5 Ron Shone 16 2 + 2 = 4 10 11
6 John Hartshorne 90 5 + 5 = 10 14 18
7 Adrian Helps 21 7 + 10 = 17 17 25
8 Mark Cook – 5th reserve    44 6 + 6 = 12 14 112
9 Mike Watts 32 8 + 10 = 18 100 118
10 Billy Thomas 85 9 + 10 = 19 100 119
 
The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022
www.planetkarting.co.uk

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022

Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th  
The next 2 Rounds are at Mansell Raceway on 24th April and Clay Pigeon Raceway on 8th May  

N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.
CADET HONDA
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Devon Giles   0 + 0 = 0 100 0

 

JUNIOR BLUE
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Rhys Read 2 2 + 3 = 5 5 0
2 Sam Mitchell 1 0 + 0 = 0 8 0
3 Jamie Bradfield 66 3 + 2 = 5 9 5
4 Rudi Winslow-Morten 6 6 + 8 = 14 14 5
5 Jamie Dart 4 4 + 4 = 8 9 8
6 Ben Gillett 33 7 + 8 = 15 15 9
7 Mitch Carpenter 5 5 + 8 = 13 15 13
           
           
FORMULA BLUE
Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th 
Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Dave Watts 0 0 + 0 = 0 13 0
2 Stuart Gray 20 17 + 27 = 44 44 0
3 Anthony Cleal 1 2 + 2 = 4 9 4
4 Joey Foster 66 3 + 3 = 6 6 5
5 Kieron Quirke 4th Reserve 27 4 + 4 = 8 41 8
6 Mike Bell 3 10 + 5 = 15 15 9
7 Nigel Vickery 18 6 + 7 = 13 22 13
8 Ben Joseph 4 19 + 22 = 41 41 13
9 Tom Parker 15 25 + 23 = 48 48 13
10 David Waldron 17 5 + 8 = 13 100 13
11 Sylvain Vessier 14 20 + 6 = 26 26 14
12 Rob Mortimore 12 9 + 10 = 19 39 19
13 Serita Shone 10 11 + 9 = 20 100 20
14 Paul Alexander 5 8 + 21 = 29 29 22
15 Chris Underhill 82 12 + 11 = 23 28 23
16 Steve Groves 19 7 + 16 = 23 100 23
17 David Goode 7 14 + 17 = 31 31 25
18 Chris Lord – 2nd Reserve 69 15 + 12 = 27 33 27
19 Robin Stoddart-Stones 65 13 + 14 = 27 41 27
20 Phil Shears 8 16 + 15 = 31 31 28
21 Alex Kemp 64 18 + 13 = 31 38 31
22 Ron Shone 16 21 + 18 = 39 39 35
23 John Hartshorne 90 26 + 27 = 53 53 37
24 Adrian Helps 21 22 + 19 = 41 46 41
25 Peter Staddon – 6th Reserve 96 24 + 20 = 44 100 44
26 Harry Smithson – 3rd Reserve 41 23 + 27 = 50 100 50
27 Alex Fortune 50 _ 25 100
28 Richard Puddle 9 _ 27 100
29 Kevin O’Neill 11 _ 32 100
30 Mark Cook – 5th Reserve 44 _ 44 100
31= Jeff Webster   _ 100 100
31= Billy Thomas 85 _ 100 100
31= Russell O’Neill 2 _ 100 100
31= Martin Wheeler 95 _ 100 100
31= Mark Church 74 _ 100 100
31= Kevin Ford  –  1st Reserve   _ 100 100
31= Paul Wheeler – 7th Reserve 59 _ 100 100
           
           
BLUE MASTER (OVER 35)
Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 6 0
2 Stuart Gray 20 13 + 19 = 32 32 0
3 Joey Foster 66 2 + 2 = 4 5 4
4 Nigel Vickery 18 4 + 3 = 7 13 7
5 Ben Joseph 4 15 + 16 = 31 31 7
6 David Waldron 17 3 + 4 = 7 100 7
7 Rob Mortimore 12 7 + 5 = 12 29 12
8 Paul Alexander 5 6 + 15 = 21 21 13
9 Chris Underhill 82 8 + 6 = 14 19 14
10 David Goode 7 10 + 12 = 22 22 16
11 Steve Groves 19 5 + 11 = 16 100 16
12 Chris Lord – 2nd Reserve 69 11 + 7 = 18 23 18
13 Robin Stoddart-Stones 65 9 + 9 = 18 37 18
14 Phil Shears 8 12 + 10 = 22 22 19
15 Alex Kemp 64 14 + 8 = 22 29 22
16 Ron Shone 16 16 + 13 = 29 29 26
17 John Hartshorne 90 18 + 19 = 37 37 28
18 Adrian Helps 21 17 + 14 = 31 33 31
19 Mark Cook 44 _ 100 33
20 Alex Fortune 50 _ 16 100
21 Kevin O’Neill 11 _ 23 100
22= Jeff Webster   _ 100 100
22= Billy Thomas 85 _ 100 100
22= Russell O’Neill 2 _ 100 100
22= Mark Church 74 _ 100 100
22= Kevin Ford – 1st Reserve   _ 100 100
22= Paul Wheeler 59 _ 100 100
BLUE VETERAN  (OVER 50)
Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Anthony Cleal 1 0 + 0 = 0 4 0
2 Stuart Gray 20 12 + 16 = 28 28 0
3 Nigel Vickery 18 3 + 2 = 5 9 5
4 David Waldron 17 2 + 3 = 5 100 5
5 Paul Alexander 5 5 + 13 = 18 18 9
6 Rob  Mortimore 12 6 + 4 = 10 22 10
7 David Goode 7 9 + 10 = 19 19 11
8 Chris Underhill 82 7 + 5 = 12 13 12
9 Phil Shears 8 11 + 8 = 19 19 13
10 Steve Groves 19 4 + 9 = 13 100 13
11 Robin Stoddart -Stones 65 8 + 7 = 15 31 15
12 Chris Lord – 2nd Reserve 69 10 + 6 = 16 17 16
14 Ron Shone 16 13 + 11 = 24 24 20
15 John Hartshorne 90 _ 31 21
17 Adrian Helps 21 14 + 12 = 26 27 26
18= Kevin O’Neill 11 _ 17 100
18= Mark Cook – 5th Reserve 44 _ 25 100
18= Jeff Webster   _ 100 100
18= Kevin Ford – 1st Reserve   _ 100 100
           
           

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)
Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
           
1 Chris Underhill 82 0 + 0 = 0 6 0
2 Stuart Gray 20 5 + 9 = 14 14 0
3 Robin Stoddart-Stones 65 2 + 3 = 5 21 5
4 David Goode 7 3 + 4 = 7 7 6
5 Chris Lord – 2nd Res 69 4 + 2 = 6 11 6
6 Ron Shone 16 6 + 5 = 11 12 11
7 John Hartshorne 90 8 + 9 = 17 17 12
8 Adrian Helps 21 7 + 6 = 13 17 13
9 Kevin O’Neill 11 _ 9 100
10 Mark Cook – 5th reserve 44 _ 15 100
11 Jeff Webster   _ 100 100
           
BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)
Results after the 2nd Round at Clay Pigeon on April 10th 
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Rob Mortimore 12 0 + 0 = 0 12 0
2 Ben Joseph 4 3 + 5 = 8 8 2
3 Tom Parker    15 6 + 6 = 12 12 2
4 Phil Shears 8 2 + 2 = 4 6 4
5 Ron Shone 16 4 + 3 = 7 10 7
6 John Hartshorne 90 7 + 7 = 14 14 8
7 Adrian Helps 21 5 + 4 = 9 16 9
8 Mark Cook – 5th reserve    44 _ 14 100
9 Billy Thomas 85 _ 100 100
The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022
www.planetkarting.co.uk

 

NATIONAL KART RACING ASSOCIATION
NKRA  CHAMPIONSHIP & FORMULA BLUE
CHALLENGE  2022
Results after the 1st Round at Mansell Raceway on March 27th
The next 2 Rounds are at the Clay Pigeon Raceway on April 10th  & Mansell Raceway on 24th April
N.B.  The  2nd and last rounds carry a 100 point Non-Attendance Penalty which cannot be dropped.
CADET HONDA
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
  Devon Giles   100  

 

           
           
           
JUNIOR BLUE
POS. Driver Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Rhys Read 2 0 + 0 = 0 0  
2 Rudi Winslow-Morten 6 3 + 2 = 5 5  
3 Sam Mitchell 1 2 + 6 = 8 8  
4 Ben Gillett 33 6 + 3 = 9 9  
5 Jamie Dart 4 5 + 4 = 9 9  
6 Jamie Bradfield 66 4 + 5 = 9 9  
7 Mitch Carpenter 5 7 + 8 = 15 15  
           
           

 

 

FORMULA BLUE
Top Weight (over 90kg)    Masters (over35  yrs)    Veteran (over 50 yrs)  Legend  (over 60 yrs)
Pos. Name Race Number Points Drop Points Total Score
1 Stuart Gray 20 0 + 0 = 0 0  
2 Joey Foster 66 2 + 3 = 5 5  
3 Anthony Cleal 1 7 + 2 = 9 9  
4 Mike Bell 3 4 + 5 = 9 9  
5 Dave Watts 0 9 + 4 = 13 13  
6 Ben Joseph 4 6 + 7 = 13 13  
7 Tom Parker 15 5 + 8 = 13 13  
8 Sylvain Vessier 14 8 + 6 = 14 14  
9 Paul Alexander 5 13 + 9 = 22 22  
10 Nigel Vickery 18 12 + 10 = 22 22  
11 Alex Fortune 50 14 + 11 = 25 25  
12 David Goode 7 11 + 14 = 25 25  
13 Richard Puddle 9 3 + 24 = 27 27  
14 Chris Underhill 82 16 + 12 = 28 28  
15 Phil Shears 8 15 + 13 = 28 28  
16 Kevin O’Neill 11 17 + 15 = 32 32  
17 Chris Lord – 2nd Reserve 69 10 + 23 33  
18 Ron Shone 16 18 + 17 = 35 35  
19 John Hartshorne 90 21 + 16 = 37 37  
20 Alex Kemp 64 20 + 18 = 38 38  
21 Rob Mortimore 12 19 + 20 = 39 39  
22 Kieron Quirke 4th Reserve 27 22 + 19 41  
23 Robin Stoddart-Stones 65 25 + 26 = 41 41  
24 Mark Cook – 5th Reserve 44 23 + 21 44  
25 Adrian Helps 21 24 + 22 = 46 46  
26= Steve Groves 19 _ 100  
26= Serita Shone 10 _ 100  
26= Jeff Webster   _ 100  
26= David Waldron 17 _ 100  
26= Billy Thomas 85 _ 100  
26= Russell O’Neill 2 _ 100  
26= Martin Wheeler 95 _ 100  
26= Mark Church 74 _ 100  
26= Kevin Ford  –  1st Reserve   _ 100  
26= Harry Smithson – 3rd Reserve   _ 100  

 

BLUE MASTER (OVER 35)
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Stuart Gray 20 0 + 0 = 0 0  
2 Joey Foster 66 2 + 3 = 5 5  
3 Anthony Cleal 1 4 + 2 = 6 6  
4 Ben Joseph 4 3 + 4 = 7 7  
5 Paul Alexander 5 8 + 5 = 13 13  
6 Nigel Vickery 18 7 + 6 = 13 13  
7 Alex Fortune 50 9 + 7 = 16 16  
8 David Goode 7 6 + 10 = 16 16  
9 Chris Underhill 82 11 + 8 = 19 19  
10 Phil Shears 8 10 + 9 = 19 19  
11 Kevin O’Neill 11 12 + 11 = 23 23  
12 Chris Lord – 2nd Reserve 69 5 + 18 = 23 23  
13 Ron Shone 16 13 + 13 = 26 26  
14 John Hartshorne 90 16 + 12 = 28 28  
15 Alex Kemp 64 15 + 14 = 29 29  
16 Rob Mortimore 12 14 + 15 = 29 29  
17 Mark Cook 44 17 + 16 = 33 33  
18 Adrian Helps 21 16 + 17 = 33 33  
19 Robin Stoddart-Stones 65 17 + 20 =37 37  
20= Steve Groves 19 _ 100  
20= Jeff Webster   _ 100  
20= David Waldron 17 _ 100  
20= Billy Thomas 85 _ 100  
20= Russell O’Neill 2 _ 100  
20= Mark Church 74 _ 100  
20= Kevin Ford – 1st Reserve   100  
           
           

 

BLUE VETERAN  (OVER 50)
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Stuart Gray 20 0 + 0 = 0 0  
2 Anthony Cleal 1 2 + 2 = 4 4  
3 Paul Alexander 5 6 + 3 = 9 9  
4 Nigel Vickery 18 5 + 4 = 9 9  
5 David Goode 7 4 + 7 = 11 11  
6 Chris Underhill 82 8 + 5 = 33 13  
7 Phil Shears 8 7 + 6 = 13 13  
8 Kevin O’Neill 11 9 + 8 = 17 17  
9 Chris Lord – 2nd Reserve 69 3 + 14 = 17 17  
10 Ron Shone 16 10 + 10 = 20 20  
11 John Hartshorne 90 12 + 9 = 21 21  
12 Rob  Mortimore 12 11 + 11 = 22 22  
13 Mark Cook – 5th Reserve 44 13 + 12 = 25 25  
14 Adrian Helps 21 14 + 13 = 27 27  
15 Robin Stoddart -Stones 65 15 + 16 = 31 31  
16= Steve Groves 19 _ 100  
16= Jeff Webster   _ 100  
16= David Waldron 17 _ 100  
16= Kevin Ford – 1st Reserve   _ 100  
           
           

 

 

BLUE LEGEND   (OVER 60)
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Stuart Gray 20 0 + 0 = 0 0  
2 Chris Underhill 82 4 + 2 = 6 6  
3 David Goode 7 3 + 3 = 6 6  
4 Kevin O’Neill 11 5 + 4 = 9 9  
5 Chris Lord – 2nd Res 69 2 + 9 = 11 11  
6 John Hartshorne 90 7 + 5 = 12 12  
7 Ron Shone 16 6 + 6 = 12 12  
8 Mark Cook – 5th reserve 44 8 + 7 = 15 15  
9 Adrian Helps 21 9 + 8 = 17 17  
10 Robin Stoddart-Stones 65 10 + 11 = 21 21  
11 Jeff Webster   _ 100  
           
           
BLUE TOP WEIGHT  (Over 90 kg)
Pos. Name Race number Points Drop Points Total Score
1 Ben Joseph 4 2 + 0 = 2 2  
2 Tom Parker    15 0 + 2 = 2 2  
3 Phil Shears 8 3 + 3 = 6 6  
4 John Hartshorne 90 4 + 4 = 8 8  
5 Ron Shone 16 5 + 5 = 10 10  
6 Rob Mortimore 12 6 + 6 = 12 12  
7 Mark Cook – 5th reserve    44 7 + 7 = 14 14  
8 Adrian Helps 21 8 + 8 = 16 16  
9 Billy Thomas 85 _ 100  
 
 
The Grande Finals are at  Forest Edge on  Sept  3rd & 4th 2022
 
www.planetkarting.co.uk

 

Bookmark the permalink.
0

Your Cart