TABOR ENGINE PREPARATION - RESULTS IN GRANDE FINAL 2021 - Planet Karting

TABOR ENGINE PREPARATION – RESULTS IN GRANDE FINAL 2021

SCROLL DOWN TO VIEW CUSTOMER CHAMPIONSHIP DETAILS.

Following verification of the Grande Final results, TABOR report on the following successes.
JUNIOR BLUE:
POLE – Sam Mitchell
WINNER – Sam Mitchell
FASTEST LAP – Sam Mitchell
SENIOR BLUE:
POLE – Anthony Cleal
WINNER – Anthony Cleal
FASTEST LAP – Rich Puddle
PLUS: 5 of the first 6 in Junior BLUE & 9 of the first 10 in Senior BLUE
All on Engines prepared by TABOR KARTING SPECIALISTS.
NO FALSE CLAIMS, JUST QUALITY PREPARATION AT AFFORDABLE PRICES LEADING TO TOP RESULTS.
“THE PODIUM DOESN’T LIE”

TABOR CUSTOMER CHAMPIONSHIP

FOR 2021 CHAMPIONSHIP POSITIONS – CLICK HERE

THE TABOR CHAMPIONSHIP  is one of the longest-running Championships in the Country dating back to 1980, created for customers who have purchased a Kart from TABOR and/or have their engine maintained by TABOR KARTING.

DURING THAT TIME TABOR CONFIRM THAT THEY HAVE PUT BACK £63,5000 INTO THE SPORT, DIRECT TO THEIR CUSTOMERS, TO ASSIST WITH THEIR RACING PROGRAMME ! 
There are three annual trophies given out to the first three who gain the highest points total created by the best sets of points from any two race meetings from February through to November. 

TABOR REWARDED THEIR CUSTOMERS IN 2021 WITH A  £1,500 PRIZE FUND


(click on photo to enlarge)
The 2021 Winners were  L to R 
3rd David Goode;   1st Russell O’Neill,  2nd Anthony Cleal,   4th Serita Shone 

Tabor Karting are one of the oldest established Karting firms in the U.K. They are presently importers/distributors of the Lynx, Maxi and Leopard Engines, Mac Karts, Tillotson carburettors, Victory Racewear and BEBA Tyres

In 2022  TABOR will again run a customer championship.   There will be a CUSTOMER PRIZE FUND OF £2,000.  With the FIRST PRIZE OF £1,000. This is available to any driver who is racing a kart purchased directly from TABOR and /or an engine maintained directly by TABOR and identified as such.    Two sets of points are given accordingly to the best finishing positions at any 2 race meetings taken from either the NKRA, Clay Pigeon, Forest Edge and Mansell Raceway, every month from March through to November inclusive.  
If customers race at more than 2 meetings that month, then the best 2 are used. The points are allocated accordingly to the number of customers racing in that class. Where one class has a higher number of participants than another, the points allocation will be correspondingly higher according to the number involved in each class. The position and points will be posted on the planetkarting.co.uk website / circulated at the end of each month with the prize fund presented at the end of the year.   Venue and date to be notified.
* Tabor reserve the right to amend the structure of the prize fund with regards to the Junior Blue grid to ensure comparability with points scored.  

 KEY RESULTS FROM 2021

ENGINE
FORMULA BLUE 

RANKING
No. 1    Anthony Cleal
No. 2  Russell O’Neill
No. 3   Mike Bell  
No. 4   Ben Joseph
No. 5   Paul Alexander  
No. 7   David Goode
No. 8   Phil Shears
No. 9   Rich Puddle
No. 10 Serita Shone 

BLUE CHALLENGE
1st Anthony Cleal
2nd Russell O’Neill
3rd  Ben Joseph
4th  Mike Bell
5th  Serita Shone
6th  Paul Alexander
8th  Rob Mortimore
9th David Goode 
10th David Waldron 

GRANDE FINALS
1st  Anthony Cleal
2nd Russell O’Neill
4th Mike Bell 
5th Ben Joseph
6th  Paul Alexander
7th Rich Puddle
8th Phil Shears 
9th  Taylor Waldron
10th Steve Groves

2 COUNTIES CLUB 
1st Anthony Cleal
2nd Mike Bell
4th  Russell O’Neill
6th  Paul Alexander
7th David Goode
8th Steven Groves
9th Ron Shone
10th Robin Stoddart-Stones 

JUNIOR BLUE 

RANKING
No. 1    Sam Mitchell
No. 3   Josh Hibbard
No. 4   Jamie Dart  
No. 5   Mitch Carpenter
No. 6   Rudi Winslow-Morten
  
JUNIOR BLUE CHALLENGE 

1st  Sam Mitchell
3rd Jamie Dart
4th Josh Hibbard
5th Mitch Carpenter
7th Rudie Winslow-Morten

GRANDE FINALS
1st Sam Mitchell
2nd Josh Hibbard
4th Mitch Carpenter 
5th Jamie Dart
6th Rudie Winslow-Morten

‘0’ PLATE
WinnerSam Mitchell

2 COUNTIES KART CLUB  
1st  Sam Mitchell
3rd Josh Hibbard
4th Jamie Dart
5th Mitch Carpenter
6th Rudie Winslow Morten
8th Jamie Bradfield

KART 
FORMULA BLUE 

RANKING
No. 2  Russell O’Neill
No. 7  David Goode
No. 10   Serita Shone 
 
BLUE CHALLENGE
2nd  Russell O’Neill
5th  Serita Shone
8th  Rob Mortimore
9th  David Goode

GRANDE FINALS

2nd  Russell O’Neill

2 COUNTIES CLUB 
4th Russell O’Neill
7th David Goode
9th Ron Shone
10th Robin Stoddart-Stones

JUNIOR BLUE 

RANKING
No. 1    Sam Mitchell
No. 4   Jamie Dart
No. 6   Rudi Winslow-Morten  

JUNIOR BLUE CHALLENGE 

1st  Sam Mitchell
3rd Jamie Dart
7th Rudie Winslow-Morten

GRANDE FINALS
1st Sam Mitchell
5th Jamie Dart
6th Rudie Winslow-Morten

‘0’ PLATE
WinnerSam Mitchell 

2 COUNTIES KART CLUB
1st Sam Mitchell
4th Jamie Dart
6th Rudie Winslow-Morton
8th Jamie Bradfield 

 

 

 

0

Your Cart